مقایسه پنل ال ای دی بک لایت با پنل اسلیم
مقایسه پنل ال ای دی بک لایت با پنل اسلیم

مقایسه پنل ال ای دی بک لایت با پنل اسلیم

انواع پنل LED

پنل های ال ای دی با ایجاد نور یکنواخت و طراحی ساده و شیک در بسیاری از کشورها محبوب هستند و به صورت قطعی می‌توان گفت که پنل‌های ال ای دی جز بهترین محصولات روشنایی به حساب می‌آیند. از نظر هزینه نورپردازی، پنل های ال ای دی نسبت به لامپ‌های روشنایی سنتی، انرژی کمتری مصرف می‌کنند و هزینه کمتری دارند.

پنل های ال ای دی در دو نوع پنل بک لایت یا همان پنل بک لیت (Back-Light , BackLit) و پنل اج لایت (Edge-Light) یا همان پنل اسلیم تولید می شوند. پنل LED بک لایت و پنل ال ای دی اسلیم در کیفیت روشنایی، طول عمر ، و تولید طیف رنگی گسترده و متفاوت به یکدیگر شباهت دارند.

گرچه که پنل‌های LED بک‌لیت و پنل اسلیم با هدف مشترک تولید روشنایی بهتر تولید شده‌اند اما پنل ال ای دی بک لایت و اسلیم از فن‌آوری متفاوتی نسبت به یکدیگر استفاده می‌کنند. یکی اط شباهت های این دو در این است که اجزای اصلی این پنل های ال ای دی از قابی عمدتا از جنس آلومینیوم تشکیل شده است که در لایه ی داخلی آن چیب های SMD و قطعات هدایت کننده نور قرار گرفته است. پنل‌های ال ای دی بک لایت و اسلیم با وجود کم مصرف بودن بسیار کارآمد هستند. با این حال پنل بک لیت در قیاس با پنل اسلیم از راندمان نوری بهتری برخوردار است و حداقل ۲۵٪ نور بیشتری تولید می‌کند.

به هر حال، اگرچه که پنل‌های ال ای دی مدت زمان کوتاهی است که تولید می‌شوند، اما در بین عموم مردم محبوبیت بالایی برخوردارند ، این پنل‌های ال ای دی تنها جایگزینی برای لامپ معمولی نیستند، بلکه لامپ روشنایی است که تمام ویژگی‌های مورد نیاز یک منبع روشنایی را ارائه می‌کند.

ضخامت پنل بک لایت و پنل اسلیم

ضخامت یکی از شاخصه‌های زیبایی در پنل های LED SMD است، بنابراین پنل ال ای دی اسلیم با طراحی فوق‌العاده نازک حلال بسیاری از مشکلات طراحی در دنیای روشنایی است. در مقابل پنل های ال ای دی بک لایت ضخیم‌تر هستند. ضخامت پنل را محل قرارگیری دیودها در پنل های ال ای دی تعیین می کند.

کنجکاو هستیم که بدانیم چه چیزی ضخامت پنل‌های ال ای دی را تعیین می کند؟

مقایسه پنل بک لایت و پنل اسلیم
مقایسه پنل بک لایت و پنل اسلیم


پنل LED بک لایت برای ایجاد نور، از چیپ‌های روشنایی SMD که به طور مستقیم و در پشت صفحه انتشار تعبیه شده است استفاده می‌کند. اما منبع نور پنل‌های اسلیم در کناره‌های صفحه انتشار قرار گرفته است به همین دلیل است که دارای ظاهری بسیار نازکتر می‌باشد.

پنل های LED بک لایت اکووات ضخامتی در حدود ۳٫۵ سانتی متر دارند و پنل های اسلیم اکووات ضخامتشان در بیشترین حالت ۱٫۵ سانتی متر است.

میزان روشنایی بین پنل LED بک لایت و اسلیم
نور کدام یک باکیفیت‌تر است؟

پنل ال ای دی بک لایت دارای مزایایی در میزان و راندمان روشنایی گفته شده هستند و می‌توانند و در توان ۶۰ وات به راحتی شار نوری 6100 لومن تولید کنند، اما برای پنل های اسلیم با تکنولوژی اج لایت که با استفاده از عمل انکسار و انعکاس و از طریق نور صفحه راهنما و صفحه بازتاب دهنده، نور تولید می‌کنند، حداکثر شار نوری برای توان مشابه، به حدود ۵۰۰۰ لومن می‌رسد، یعنی ۲۰٪ کمتر. بنابراین در جایگاه مقایسه میزان روشنایی تولید شده توسط این دو مدل پنل، پنل LED بک لیت در مقابل روشنایی پنل های اسلیم، بدون افت کیفیت از عملکرد بهتری برخوردار خواهد بود.

علاوه بر بحث میزان نور تولیدی، کیفیت نور تولید شده توسط پنل ها برای افراد مهم است. پنل های ال ای دی بک لایت و اسلیم از نظر کیفیت نور تفاوت قابل ذکر و چشم گیری با یکدیگر ندارند. برای مثال زاویه تابش هر دو مدل پنل بک لایت و اسلیم اکووات ۱۲۰ درجه است شاخص نمود رنگ (CRI) هر دوی آن‌ها بیشتر از ۸۵ است.

میزان گرمای تولیدی پنل ال ای دی بک لایت در مقایسه با پنل LED اسلیم

پنل های ال ای دی در مقایسه با انواع دیگر روشنایی های ال ای دی از سطح مقطع بیشتری برخوردارند، که این موضوع باعث می‌شود حرارت به خوبی به بیرون از پنل منتقل شده و خبری از آسیب رسیدن به اجزای آن نباشد. اما نباید به سطح مقطع بزرگ پنل دلخوش بود و بایستی فضای لازم برای گردش هوا و خنک شدن پنل را نیز فراهم کرد. به طور کلی پنل ها طوری طراحی شده اند که انتقال گرما در آن ها بهتر از دیگر چراغ ها صورت میگیرد و اگر نکات لازم را رعایت کنیم، جای نگرانی زیادی از این بابت نیست.

در مقایسه پنل های بک لایت و اسلیم باید بگوییم به دلیل تمرکز دیودها در کناره‌ها برای پنل های اج لایت، تمرکز حرارت نیز بیشتر از پنل های بک لایت است. طی تحقیقاتی و با بررسی ۱۰ مدل گوناگون از پنل های اسلیم و بک لایت، مشخص شد که جنس ال ای دی به کار رفته در فریم پنل و همچنین لایه آلومینیومی پشتی پنل نقش چشم‌گیری در کاهش تمرکز حرارت در پنل ها دارند. ضعف در این موارد موجب می‌شود تا بر عملکرد پنل در طولانی مدت تاثیر منفی گذاشته شود.

مهم‌ترین فاکتورهای انتخاب پنل LED

مشخصات
پنل ال ای دی بک لایت ۶۰ وات

پنل ال ای دی اسلیم ۶۰ وات
شار نوری (دمای رنگ ۵۷۰۰ کلوین) 6028Lm 4911Lm
توان مصرفی 57.3W 56.3W
راندمان نوری 105.2Lm/W 87.2Lm/W
حداکثر شدت نور 2132Cd 1748Cd
شاخص نمود رنگ >85 >85
تعداد و نوع LED 64pcs 1W 2835 SMD LED 4x75pcs 4014 SMD LED
مشخصات ولتاژ و جریان ورودی 180-260VAC, 231mA 180-260VAC, 251mA
ضریب توان PF>0.95 PF>0.95
ضخامت 35mm 15mm
وزن محصول 1.9Kg 2.3Kg
مقایسه پنل ال ای دی بک لایت با پنل اسلیم

 

نظرات (1)

موسی محمدی

بهترین مقاله ها را در این سایت خوندم

نظر خود را بنویسید