تولید، توزیع و واردات لامپ‌های رشته ای ممنوع شد
تولید، توزیع و واردات لامپ‌های رشته ای

تولید، توزیع و واردات لامپ‌های رشته ای ممنوع شد

مدیرعامل سازمان بهره‌وری انرژی ایران با بیان اینکه براساس مصوبه دولت تولید، توزیع و واردات لامپ‌های رشته ای در کشور از ابتدای امسال ممنوع است، اعلام کرد: با مشارکت وزارت نیرو و صنعت به طور کامل واردات لامپ پرمصرف متوقف خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، حسین سجادی با اشاره به ممنوعیت تولید و توزیع لامپ‌های رشته‌ای در کشور جزو مصوبه‌های دولت است، گفت: متولی اجرای این مصوبه وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان استاندارد است.

مدیرعامل سازمان بهره‌وری انرژی ایران با بیان اینکه برای جمع‌آوری لامپ‌های رشته‌ای از سطح کشور یک فرصت دوساله تعیین شد، تصریح کرد: اما متاسفانه هنوز این گونه لامپ‌ها که موجب افزایش مصرف انرژی و به دنبال آن افزایش بهای قبوض برق می‌شود، در بازار وجود دارد.

این مقام مسئول با اعلام اینکه سال گذشته 60 میلیون لامپ رشته‌ای در کشور تولید و توزیع شد، اظهار داشت: سال گذشته شاهد واردات این گونه لامپ‌ها نیز بودیم که مغایر قوانین کشور است.

وی ادامه داد: وزارت نیرو متولی اصلی برخورد با این قضیه نیست و مسئول جلوگیری از فروش این نوع لامپ‌های پرمصرف وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان استاندارد است.

سجادی با انتقاد از وجود لامپ‌های رشته‌ای در بازار با وجود ممنوعیت آن، بیان کرد: نشست‌های مختلفی با وزارت صنعت، معدن و تجارت و بخش‌های مختلف آن وزارتخانه برای پیگیری موضوع برگزار شده است و مسئولان این وزارتخانه قول همکاری و مساعدت داده‌اند.

وی افزود: برای اجرایی شدن این موضوع نیاز به یک عزم ملی است و پس از گذشت دو سال از تصویب ممنوعیت تولید و توزیع آن، انتظار می‌رفت که تاکنون اجرایی شده باشد.

مدیرعامل سازمان بهره‌وری انرژی ایران با بیان اینکه 46 کشور جهان برنامه حذف لامپ رشته‌ای را در دستورکار خود دارند، یادآور شد: 30 کشور جهان طبق برنامه زمان‌بندی شده این برنامه را محقق کرده‌اند.

نظر خود را بنویسید