مزایای استفاده از لامپ‌های ال ای دی (LED) - اریس لایتینگ

مزایای استفاده از لامپ‌های ال ای دی (LED)

مزایای استفاده از لامپ‌های ال ای دی

مزایای استفاده از لامپ‌های ال ای دی (LED)

مزایای استفاده از لامپ‌های ال ای دی

در واقع هدف اصلی ما از این بحث پاسخ به این سئوال است که استفاده از لامپ‌های ال ای دی (LED) نسبت به سایر لامپ‌های موجود در بازار ، چه مزایایی در بر دارد؟

تعدادی از مزیت‌های عمده لامپ‌های ال ای دی (LED) نسبت به سایر لامپ‌ها بشرح ذیل ارائه می گردد :

  1. بازده :

در حال حاضر لامپهای ال ای دی (LED) بازده‌ای بین ۲۰ تا ۴۰ لومن بروات دارند .  این مقدار برای لامپهای التهابی  ۱۲ تا ۱۵ لومن بروات ،  برای لامپهای کم‌مصرف ۳۵ تا ۶۰ لومن بروات و برای لامپهای بخار سدیم ۱۰۰ لومن بر وات می‌باشد . مشاهده می‌شود که ظاهراً لامپهای ال ای دی (LED) برتری خاصی نسبت به لامپهای کم‌مصرف و یا بخار سدیم ندارند ؛ اما نکته‌ای که باعث تمایز و برتری بازده لامپهای ال ای دی (LED) نسبت به سایرین می‌شود این است که نور تولید شده توسط آنها در تمام فضا پراکنده نمی‌شود و نیز شامل پرتوهای فرابنفش و مادون قرمز نیست  و این موضوع باعث می‌شود که شدت نور آنها در فضای مورد نظر،  نسبت به سایرین بیشتر باشد . این مزیت ، باعث می شود که لامپهای ال ای دی (LED) در اماکن مختلفی که نیاز به نور متمرکز دارند ، مانند فعالیتهای ابزار دقیق در صنایع ، شرکت‌ها و ادارات ، کاربرد بیشتری داشته باشد.

علاوه‌بر موارد فوق می توان برای نیازهای مختلف خود ، نور مورد نیاز را ، نه کمتر و نه بیشتر ، بوسیله لامپهای ال ای دی (LED) تأمین نمود . این در حالیست که بعلت مشکلات متعدد ، لامپهای قدیمی را نمی‌توان با هر توان دلخواه تولید کرد و معمولاً دارای استانداردهای خاصی می‌باشند و  نور آن‌ها نیز مانند لامپ‌های ال ای دی (LED) قابل تنظیم نیست .

  1. قابلیت اطمینان بالا :

فرض کنید که احتمال از کار افتادن یک ال ای دی (LED) در ساعات ۱ تا ۵۰۰۰ عمر آن ، برابر با ۰۰۲/۰ باشد و اگر یک لامپ ال ای دی (LED) با ۵۰۰ عدد ال ای دی (LED) را در نظر بگیریم و زمان تعویض این لامپ را منوط به از کار افتادن ۲۰۰ عدد ال ای دی (LED) آن بدانیم آنگاه احتمال تعویض این لامپ در زمان ۱ تا ۵۰۰۰ ساعت ، برابر است با ۰۰۲/۰ به توان ۲۰۰ که تقریباً برابر با صفر می‌باشد .

لذا ، زمانی که یک لامپ ال ای دی (LED) در شرایط استاندارد بکار گرفته شود می‌توان مطمئن بود که تا سالها نیازی به تعویض آن نخواهد بود . به همین علت در حال حاضر کلیه لامپ‌های ال ای دی (LED)، از سوی تولید کنندگان خارج از کشور ، تا مدت ۵ سال تضمین می‌شوند و این شرکتها متعهد هستند که در صورت بروز هر گونه خرابی در هر نقطه دنیا ، بدون دریافت هیچ هزینه‌ای ، محصولات خود را جایگزین نمایند .

  1. عمر مفید بالا :

تا پیش از ظهور لامپهای ال ای دی (LED)، بالاترین عمرثبت شده  برای منابع روشنایی ، در حدود ۵۰۰۰ ساعت بوده است که این مقدار با کمترین طول عمر متصور برای ال ای دی (LED)ها قابل مقایسه نمی‌باشد .

معمولاً هر زمان که از یک خیابان عبور می‌کنید ، یک یا چند عدد از لامپ‌های روشنایی خاموش هستند و در روز بعد مأموران آنها را جایگزین می‌کنند که این امر مستلزم صرف وقت و هزینه بسیار زیادی می‌باشد . لیکن با جایگزینی لامپ‌های ال ای دی (LED) به جای آنها ، می‌توان تا میزان زیادی در این هزینه‌ها صرفه‌جویی نمود .

  1. عدم وجود پرتوهای فرابنفش و مادون قرمز :

همواره نوری که توسط منابع روشنایی تولید می‌شده ، با پرتوهای فرابنفش و مادون‌قرمز همراه بوده است  لیکن این پرتوها در حوزه بینایی ما قرار نداشته و کاربردی بمنظور تأمین روشنایی ندارند و علاوه‌ براین ، برای انسان مضر هستند تاجائیکه دانشمندان ، زنان را از قرار گرفتن در زیر نور لامپهای مهتابی و کم مصرف منع کرده‌اند ، زیرا بر اساس نتایج آخرین تحقیقات ، لامپهای مذکور میزان زیادی پرتو فرابنفش را از خود منتشر می نمایند و این در حالیست که تأثیر پرتوهای فرابنفش بر مبتلا شدن به سرطان پوست ، سالها پیش به اثبات رسیده است.

  1. به کارگیری با ولتاژهای بسیار پایین :

ولتاژ مورد استفاده لامپهای ال ای دی (LED) می‌تواند بسیار پایین باشد و جالب است که لامپهای ال ای دی (LED) با مقدار ناچیزی از ولتاژ نامی خود نیز به نورافشانی خواهند پرداخت و می‌توان آنها را با ضعیف‌ترین و کوچک‌ترین باطری‌ها تغذیه نمود . بنابراین می‌توان بسیاری از سیستم‌های روشنایی صنایع ، ساختمانها و حتی معابر را بدون نیاز به اتصال به شبکه سراسری ، توسط باطری‌ها و پیلهای جریان مستقیم تغذیه نمود که مشکل پیک و دره بار شبکه را تا حدودی مرتفع می نماید و هزینه احداث تأسیسات انتقال برق در اماکن صعب‌العبور و فواصل بالا را کاهش خواهد داد .

۶.تولید حرارت کم  :

حرارت تولیدی توسط ال ای دی (LED) بسیار ناچیز است و علت ، پایین بودن میزان انرژی مصرفی آن است . این خاصیت ازگرم شدن محیط اطراف و نیز صدمه به قابها و حبابهای محافظ که معمولأ بعد از مدتی لامپ های التهابی آنها را ذوب می کنند ، جلوگیری می نماید.

  1. قابلیت استفاده از هر دونوع جریان :

لامپهای ال ای دی (LED) بطور معمول از جریان DC استفاده می کنند ولی با قرار دادن یکسوکننده ها، می توان براحتی ازجریان AC نیز برای تامین انرژی مورد نیاز آنها استفاده نمود . البته در حال حاضر ال ای دی (LED) هایـــــــــی تولید می شوند که بدون نیاز به اینورتر های جریان ویکسو سازها براحتی با جریان AC به فعالیت می پردازند.

این قابلیت LEDها باعث می شود که برای استفاده از منابع انرژی خورشیدی که جریان برق تولیدی آنها به صورت DC می باشد ، بتوان بدون نیاز به اینورتر های جریان که معمولأ هزینه زیادی دربر دارند و کار و نگهداری آنها بسیار مشکل است ، مستقیمأ انرژی تولیدی را به مصرف رساند.

علاوه بر موارد فوق ، یک خاصیت منحصر به فرد دیگر لامپهای ال ای دی (LED) این است که اگر یک لامپ ال ای دی (LED) را در کنار هر نوع لامپ دیگر با توان برابر ، به یک نوع منبع تغذیه DC متصل نماییم ، مدتها پس از آنکه لامپ نمونه دیگر شروع به کم نور و خاموش شدن نمود ، لامپ ال ای دی (LED) همچنان بدون کاهش در میزان نور به کار خود ادامه خواهد داد. این امر به علت خاصیت ORIENTED CURRENT  می باشد به این معنـی که نور آنها تابعی از جریان  است و بر خلاف سایر منابع روشنایی که ORIENTED VOLTAGE هستند با تغییر ولتاژ ، تغییری در نور آنها حاصل نمی شود.

۸ . قابلیت بکارگیری در دمای ۴۰- و  ۸۵+ درجه سلسیوس :

به جرات می توان گفت که لامپهای ال ای دی (LED) در هر نقطه از کره خاکی و در هر فصلی قابل استفاده هستند و توانایی قابل توجهی در تحمل تغییرات دما دارند که مشابه آن را در هیچکدام از منابع روشنایی نمی توان یافت و شما می توانید ال ای دی (LED) را در دمای ۵۰- و ۱۰۰+ درجه سلسیوس به راحتی نگهداری نمایید.

معمولأ در نقاط صعب العبور و دارای شرایط جوی نامساعد ، امکان استفاده آسان از هیچ یک از لامپ های قدیمی وجود ندارد و باید تدابیر خاصی برای حفظ و نگهداری آنها اندیشیده شود ولی می توان لامپ های ال ای دی (LED) را در هر مکانی ،آنهم بدون نیاز به مراقبتهای خاص ، مورد استفاده قرار داد.

  1. افزایش بازده در شرایط کاهش جریان :

پیش تر گفته شد که می توان با کاهش جریان ، نور  لامپهای ال ای دی (LED) را به میزان دلخواه تنظیم کرد حال ممکن است تصور شود که همانند سایر لامپها ، با کاهش جریان ، از میزان بازده نیز کاسته خواهد شد ولی حقیقت این است که بر خلاف سایر منابع روشنایی، که هرچه جریان لامپ های ال ای دی (LED) کاهش یابد ، میزان بازده نوری این لامپ ها افزایش یافته و از بازده نامی آنها نیز بیشتر می شود .

  1. امنیت بالا :

در صورت استفاده ازلامپ های ال ای دی (LED)، چون این گونه لامپها را می توان با استفاده از ولتاژ های پایین و امن به کار برد و علاوه براین تولید حرارت توسط این گونه لامپ ها بسیار کم است ، لذا ، خطر برق گرفتگی ، سوختگی و حریق تا میزان زیادی کاهش یافته و می توان بسیاری از موارد ایمنی را که ملزم به رعایت آنها درمورد لامپهای قدیمی بودیم ، حذف نمود .

  1. قابل رویت بودن نور ال ای دی (LED)ها نسبت به لامپهای التهابی به میزان ۱۰x :

نور تولید شده توسط لامپ های  ال ای دی (LED) بعلت ماهیت خود و درخشندگی بسیار زیاد ، تا فواصل بسیار دور قابل رویت می باشد و حدودأ میزان فاصله ای که می توان نور آنها را تشخیص داد ، ده برابر لامپ های معمولی می باشد .  به همین علتلامپهای مذکور ، در بسیاری از چراغها و علائم هشدار دهنده و راهنمایی جایگزین نمونه های قدیمی شده اند .

  1. حشرات از نور ال ای دی (LED) گریزانند :

در لامپ های قدیمی ، بعد از گرد و غبار ، آلودگی ناشی از تجمع حشرات در اطرافشان مهم ترین عامل کاهش نور آنان  بود که میزان بازده نوری را تا حد بالایی کاهش داده و بدینصورت مصرف انرژی به ازاء محصول نوری بالا می رفت و هر از چند گاهی باید آنها را تمیز نمود . لیکن نور تولید شده توسط ال ای دی (LED) بر خلاف سایر نورها ، نه تنها حشرات را جذب نکرده بلکه آنها را از محیط پراکنده می کند و در نتیجه علاوه بر ایجاد محیطی بدون مزاحمت حشرات ، از آلوده شدن حباب لامپ ال ای دی (LED) توسط حشرات نیز خبری نیست.

پیگیری سفارش
لیست مقایسه