لامپ ال ای دی چیست ؟

لامپ ال ای دی چیست

لامپ ال ای دی چیست ؟

لامپ ال ای دی چیست ؟

ال ای دی مخفف واژه LIGHT EMMITED DIODE به معنای دیود ساطع کننده نور است. دیودهای ساطع کننده نور در واقع جزو خانواده‌ دیودها هستند که دیودها نیز زیرگروه نیمه هادی‌ها به شمار می‌آیند . خاصیتی که ال ای دی (LED)ها را از سایر نیمه هادی ها متمایز می‌سازد این است که با گذر جریان از آنها ، مقداری انرژی به صورت نور از آنان ساتع می‌شود.

لامپ ال ای دی چیستشکل ۱ : ال ای دی (LED)

لامپ ال ای دی در گذر زمان

زمانی که برای اولین بار نور بسیار کمی حین عبور جریان از این گونه دیودها مشاهده گردید هیچکس تصور نمی کرد که این نور به ظاهر ناچیز ، آینده روشنایی را متحول خواهدساخت ولی با گذشت زمان و ابداع روش هایی بمنظور  افزایش میزان نور تولیدی توسط ال ای دی ها ، نظر بسیاری از کارشناسان به آنها جلب شد. در سال ۲۰۰۳ اعلام شد که تا سال ۲۰۱۰ به بازده نوری برابر ۱۲۰ لومن بر وات برای ال ای دی دست خواهیم یافت و این درحالیست که در اواسط سال ۲۰۰۴ میلادی شرکت OSRAM اعلام نمود که به بازده ۱۰۸ لومن بر وات دست یافته است و در سال ۲۰۰۵ شرکت CREE اعلام کرد که به بازده ۱۳۱ لومن بر وات دست یافته است و هم اکنون ال ای دی هایی با بازده ۸۰ لومن بر وات در مقیاس تجاری تولید می شوند.

ماهیت رنگ تولید شده توسط لامپ ال ای دی چیست :

بوسیله ال ای دی (LED) ها می توان نور را در رنگها و شدت های مختلف تولید کرد و این امر با تغییر در ساختار فیزیکی و مواد تشکیل دهنده آنها به سادگی امکانپذیر است .همانطور که ملاحظه می نمایید نور های تولیدی توسط ال ای دی (LED) ها دارای طول موج مشخصی می باشند و این بدان معنی است که رنگ تولیدی کاملا خالص می باشد.

حال ممکن است این سئوال پیش آید که با توجه به اینکه ال ای دی (LED) ها تک رنگ هستند چگونه می توان نور سفید که بیشترین مصرف را در تامین روشنایی دارا می باشد ، بدست آورد؟ برای این منظور روشهای متعددی مورد استفاده قرارمی گیرند که رایج ترین آنها استفاده از سه رنگ آبی قرمز و سبز به منظور تولید رنگ سفید و استفاده از لنز فسفر اندود برای ال ای دی (LED) آبی می باشد. ال ای دی (LED) ها تا اواخر دهه گذشته فقط در سه رنگ آبی، سبز و قرمز تولید می شدند و بدبن دلیل کاربرد بسیاری نداشتند .سپس ال ای دی (LED)  ‌هایی با رنگ آبی به بازار آمدند که می‌توانستند نور سفید با هاله‌ای از رنگ آبی را ارائه نمایند.

موارد مصرف لامپ ال ای دی

ledها که از دهه‌های گذشته درصنعت الکترونیک مورد استفاده قرار می‌گرفتند، عموماً برای نمایش خاموش یا روشن بودن نمایشگرها در لوازم مولتی مدیا کاربرد داشتند. لیکن در حال حاضر ال ای دی ها به نحوی ساخته می‌شوند که نور را در جهت خاصی متمرکز کرده و بصورت چیپ‌های کوچکی هستند که معمولاً در داخل یک شیشه‌ گنبدی شکل قرار می‌گیرند و به سختی می‌شکنند. هم اکنون با تغییر در ساختار فیزیکی و مواد تشکیل‌دهنده ال ای دیها ، به آسانی می توان نور را در رنگها و شدت‌های مختلف و با طول موج مشخص با رنگ کاملاً خالص تولید نمود. LED‌های سفید قابلیت تولید همه نوع رنگ را داشته و علاوه بر آن از انرژی بسیار کمی برای تولید روشنایی استفاده می‌کنند.اکنون بسیاری از شرکتهای بزرگ سازنده لوازم روشنایی مخصوصاً شرکتهای فعال در زمینه روشنهایی منازل بسیاری از فعالیت‌های خود را برروی‌ ال ای دیها متمرکز کرده‌اند و قصد دارند روشنایی لازم برای منازل را از ledها تهیه کنند. به نظر می‌رسد این روند تا کمتر از ۵ سال آینده، باعث تغییر بسیار عمده در نوع محصولات روشنایی گردد.

در حال حاضر اکثر لوازم روشنایی، معادل ال ای دی نیز دارند و مصرف‌کنندگان می‌توانند در صورت تمایل از مشابه هر نوع کالایی با مدل ال ای دی استفاده کنند. هر چند به نظر می‌رسد این تکنولوژی در سالهای آینده و با رشد قابل پیش‌بینی صنعت، لوازمی با روشنایی بسیار بهتر و مصرف انرژی کمتر و قیمت مناسب را ارائه دهد. لامپ‌های ال ای دی در واقع مجموعه‌ای از یک یا چند ال ای دی می‌باشند که برای به دست آوردن شدت نور و رنگ مورد نیاز با یکدیگر در یک مجموعه قرار داده می‌شوند و به منظور تأمین روشنایی و یا تزئینات مورد استفاده قرار می‌گیرند. مشخصات منحصر به فرد ال ای دی باعث شده است که لامپ‌های ال ای دی (LED) به سرعت جایگزین سایر منابع تأمین روشنایی گردند.

در حال حاضر تولید کنندگان لامپ‌های قدیمی که معروف‌ترین آنها شرکت OSRAM می‌باشد به صورت گسترده‌ای بر روی تولید لامپ‌های ال ای دی (LED) سرمایه‌گذاری نموده‌اند و موضوع زمانی جالب‌تر می‌شود که بدانیم پیشروترین شرکت در زمینه تولید لامپ‌های کم‌مصرف (که در حال حاضر از نظر عده‌ای گزینه مناسب تری نسبت به لامپ های ال ای دی (LED) است همین شرکت بوده و سرمایه‌گذاری عظیم شرکت بر روی ال ای دی (LED)ها نشانگر این نکته است که آنها نیز به این موضوع که هیچگونه منبع روشنایی در آینده قابل رقابت با لامپ‌ ال ای دی (LED) نمی‌باشد کاملاً واقف هستند .

پیگیری سفارش
لیست مقایسه
شگفت انگیز ها