از نخستین توربین بادی اینولاکس در ایران رونمایی می شود - اریس لایتینگ

از نخستین توربین بادی اینولاکس در ایران رونمایی می شود

نخستین توربین بادی اینولاکس

از نخستین توربین بادی اینولاکس در ایران رونمایی می شود

مدیرعامل شرکت وات ویند خبر داد:
از نخستین توربین بادی اینولاکس در ایران رونمایی می شود
پایلوت فناوری توربین بادی اینولاکس برای اولین بار در ایران شهر منجیل نصب و آماده بهره برداری است. این فناوری که اختراع دکتر داریوش اعلایی کارافرین و مخترع ایرانی مقیم آمریکاست، با پشتکار متخصصان داخلی، در ایران بومی سازی و به صنعت برق ایران وارد شد. اینولاکس به دلیل نوع طراحی در مناطق شهری کارکرد مناسبی دارد.
مسعود سه دهی به برق نیوز گفت: پایلوت فناوری توربین بادی اینولاکس برای اولین بار در ایران شهر منجیل نصب و آماده بهره برداری است.

به گزارش برق نیوز این فناوری که اختراع دکتر داریوش اعلایی کارافرین و مخترع ایرانی مقیم آمریکاست، با پشتکار متخصصان داخلی، در ایران بومی سازی و به صنعت برق ایران وارد شد.

گفتنی است، دکتر اعلایی در جمع سخنرانان کلیدی افتتاحیه کنفرانس بین المللی مدیریت انرژی است که ۲۴ و ۲۵ آذرماه در تهران برگزار می شود.

وی با برگزاری کارگاه آموزشی” افزایش قابلیت اطمینان منابع انرژی تجدیدپذیر با توجه به پیشرفت سیستم تولید انرژی بادی” به بررسی نقاط قوت و ضعف انرژی های تجدید پذیر بادی و خورشیدی، دستاوردهای توربین بادی اینولاکس و معرفی نمونه های کاربردی اینولاکس، در مقیاس کیلووات تا مگاوات، نتایج تحقیقات علمی خود را در اختیار متخصصان و پژوهشگران داخلی قرار میدهد.

نخستین توربین بادی اینولاکس

پیش بینی شده است، در پایان این کنفرانس و در تاریخ ۲۶ آذرماه ۹۴، با حضور فعالان انرژی های تجدیدپذیر و برخی از اصحاب رسانه در سایت منجیل، به صورت رسمی از این مدل توربین بهره برداری شود.

INVELOX به مفهوم پیدا کردن راه حل برای تمام مشکلات عمده­ای که تاکنون سبب تضعیف صنعت باد شده ­اند، مانند پایین بودن قابلیت اطمینان توربین، مسائل تناوب و تاثیر نامطلوب زیست محیطی و راداری، امکان­پذیری جذب، سرعت بخشیدن و تمرکز باد نشان داده خواهد شد.

این فناوری که با الگوگیری از بادگیرهای شهر یزد طراحی و ساخته شده است ، با حذف ابر پروانه ها، مزایای تازه ای را وارد بازار تولید انرژی می کند.در این توربین با حذف ابر پروانه ها در بالای ستون های غول پیکر، باد جذب شده، سرعت آن افزایش می یابد و نهایتا منجر به تولید برق می شود.

گفتنی است در آینده ای نزدیک نیروی باد اصلی ترین منبع تولید انرژی در جهان خواهد بود و فناوری اینولاکس با انقلابی در عرصه توربین های بادی ، مسیر تولید انرژی در جهان را تغییر میدهد.

از دیگر مزایای فناوری اینولاکس قرار گیری در بین فناوری های سبز می باشد. سرعت راه اندازی دستگاه ۲متر بر ثانیه است که نسبت به توربین های سنتی چشمگیر می باشد. همچنین در این نوع توربین پره های بادی حذف شده و از کانال های هدایت باد استفاده شده است، بنابراین آلاینده زیست محیطی کمتری دارند و همچنین از الودگی صوتی پایینی برخوردار بوده و مساحت کمتری برای راه اندازی این دست توربین ها مورد نیاز است.

نحوه کار توربین بادی اینولاکساینولاکس ها از نظر اقتصادی به دلیل نوع طراحی نسبت به توربین های بادی سنتی مقرون به صرفه تر هستند، هزینه برق تولید شده در این نوع توربین ها نسبت به تولید در توربین های بادی سنتی کاهش یافته است و میزان تولید انرژی برق در آنها نیز بالاتر است. می توان از این توربین علاوه بر تولید انرژی، به عنوان فیلتر تصفیه هوا در شهرها نیز استفاده کرد.

ساختار این توربین ها به گونه ای طراحی شده است که هوای آلوده بدون صرف انرژی از بالای توربین وارد و پس از عبور از فیلترهای ویژه، به صورت هوای پاک به محیط بازگردانده می شود، به عبارت دیگر، استفاده از نسل جدید توربین های بادی در کلانشهرها و مناطق شهری، نه تنها سهم قابل توجهی از نیاز انرژی را با هزینه ای ارزان تامین می کند، بلکه بطور دایم همزمان با تولید برق، هوای آلوده را نیز تصفیه می کند.

اینولاکس ها می توانند در هر نوع سرعت بادی حتی در سرعت باد بسیار پایین نیز فعالیت کنند، و در ۸۰ درصد از نقاط ایران این سیستم قابل پیاده سازی است و شرایط آب و هوایی مختلف در آن تاثیر کمی دارد.

دانشگاههای صنعتی ایران همچون دانشگاه صنعتی شریف ، صنعتی اصفهان و دانشگاه هرمزگان با دعوت از آقای دکتر اعلایی سهم بزرگی را در معرفی این فن آوری به دانشمندان و دانشجویان ایرانی ایفاکردند.

توربین های اینولاکس یک دستگاه آماده نیست که از قبل ساخته شده باشد و در انبار نگهداری و به مشتریان فروخته شود، بلکه می توان اینولاکس را برای هر سایت برابر با شرایط مکانی و نوع بهربرداری طراحی کرد.

هزینه تمام شده برای احداث یک نیروگاه ۱۰۰ مگاواتی در کشور امریکا بشکل کلید دردست با استفاده از فن آوری اینولاکس ۷۵۰ دلار در هر کیلو وات است که با توجه به ظرفیت تولید بیش از ۵۰ درصدی اینولاکس هزینه تمام شده تولید انرژی برق با این روش کمتر از ۲ سنت خواهد شد.

پیگیری سفارش
لیست مقایسه