آغاز جمع آوری گسترده لامپ های مدادی - اریس لایتینگ

آغاز جمع آوری گسترده لامپ های مدادی

آغاز جمع آوری گسترده لامپ های مدادی

آغاز جمع آوری گسترده لامپ های مدادی

مدیر عامل توانیر با بیان اینکه استفاده از لامپ مدادی معادل یک انشعاب غیر مجاز برق است، از آغاز جمع آوری گسترده لامپ های مدادی در سطح کشور خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، طرح تک رقمی کردن درصد کاهش تلفات انرژی در سطح شبکه برق ایران با هدف صرفه جویی سالانه چهار میلیارد دلاری در مصرف سوخت مایع کشور از مهر ماه سال جاری آغاز شده است.

مسئولان صنعت برق کشور پیش بینی می‌کنند در صورت اجرای این برنامه دو ساله از اتلاف و هدر روی سالانه بیش از ۱۲ میلیارد کیلووات ساعت انرژی برق جلوگیری شود که این معادل کل صادرات برق ایران به کشورهای منطقه خاورمیانه است.

از سوی دیگر، برآوردهای اقتصادی نشان می دهد با کاهش تلفات برق ایران به کمتر از ۱۰ درصد، سالانه حدود ۱۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری به منظور احداث نیروگاه، شبکه انتقال و تاسیسات برقی در کشور صرفه جویی حاصل شود.

حذف شبکه های فشار ضعیف و کاهش شعاع تغذیه پست‌های برق، جمع آوری انشعابات غیر مجاز، بهبود لوازم اندازه گیری و مقابله با دستکاری، مهندسی مجدد شبکه توزیع، ارتقای کیفیت تجهیزات شبکه توزیع، مدیریت مصرف انرژی ترانسفورماتورهای توزیع، اصلاح سیستم های اندازه گیری و سنجش پذیری، فعال شدن گروههای بازرسی و قرائت کنتور و قرائت از راه دور کنتورها از مهمترین محصورهای این برنامه است.

همایون حائری در جمع مدیران صنعت برق در تشریح ابعاد طرح کاهش تلفات مصرف برق و انرژی به کمتر از ۱۰ درصد، گفت: اجرای طرح جهادی کاهش تلفات (کاهش تلفات شبکه به زیر ۱۰ درصد طی یکسال) علاوه بر ۴ میلیارد لیتر صرفه جویی در مصرف سوخت و به همین میزان کاهش مصرف آب، می تواند ۴ هزار مگاوات از پیک تابستان آینده را کاهش دهد.

مدیر عامل شرکت توانیر با اعلام اینکه این طرح ملی که در تبعیت از فرمایشات مقام معظم رهبری در سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی اجرا شده است، تصریح کرد: بحث مانیتورینگ مدنظر قرار گرفت و تحت عنوان داشبورد مدیریتی تلفات به جایگاه خوبی رسید و مشترکان دیماندی تا ابتدای سال آینده تحت مونیتورینگ و پایش مصرف برق قرار می گیرند.

این مقام مسئول با اشاره به برنامه صنعت برق برای ۲ برابرشدن ظرفیت انرژی های نو (بادی و خورشیدی) تا پایان سال جاری و رسیدن به ظرفیت ۴۰۰ مگاوات، بیان کرد: طرح جهادی کاهش تلفات را به لحاظ تامین برق بدون مصرف سوخت، از همین جنس معرفی کرد که به مراتب با صرفه جویی بیشتر همراه است.

وی با  بیان اینکه استفاده از لامپ مدادی معادل استفاده غیرمجاز از شبکه برق است، بیان کرد: لامپ مدادی، برق غیر مجاز آشکار است و باید به لحاظ حرفه ای با آن برخورد شود.

وی استفاده از لامپهای مدادی را به مثابه خنثی کردن تلاش های صنعت برق درتوسعه انرژی های تجدیدپذیر عنوان کرد  و افزود: تاکنون حدود ۹۰۰ مگاوات لامپ مدادی در سطح کشور جمع آوری شده است که معادل کل ظرفیت تولید برق پاک کشور است.

حائری با اشاره به ضرورت جمع آوری انشعاب های غیرمجاز و تبدیل آنها به انشعاب مجاز، شناسایی کنتورهای معیوب، یادآور شد: علاوه بر این اجرای پروژه های هوشمند سازی شبکه برق هم به موازات طرح کاهش تلفات برق در حال انجام است.

غلامرضا خوش‌خلق هم در این نشست با اشاره به تعیین و ابلاغ سهمیه کاهش تلفات برای هر یک از شرکت های توزیع برق، گفت: علاوه بر این برنامه جداگانه ای را در ارتباط با ” داشبورد کل مدیریتی” و رصد مدیریت تلفات در دستور کار قرار گرفته است.

معاون هماهنگی توزیع توانیر با اشاره به رصد مصارف بالای یک مگاوات در سال گذشته از برنامه قرائت از راه دور ۳۶۰ هزار مشترک دیماندی خبر داد و تاکید کرد: هدف از اجرای طرح داشبورد مدیریتی پایش کاهش تلفات در هفت شرکت شامل توزیع نواحی استان تهران، توزیع تهران بزرگ، توزیع سیستان و بلوچستان، توزیع مشهد، توزیع شهرستان اصفهان، توزیع زنجان و توزیع مرکزی است.

این مقام مسئول، خاطرنشان کرد: در هفت شرکت توزیع برق دیگر هم این طرح داشبورد مدیریتی در حال راه اندازی است و فرصتی برای سایر شرکت های توزیع برق هم برای راه اندازی این داشبورد مدیریتی در نظر گرفته شده است.

پیگیری سفارش
لیست مقایسه